חמישה טיפים – כך תזהו ותימנעו מהודעות פישינג

חמישה טיפים – כך תזהו ותימנעו מהודעות פישינג

הידעתם? שליש מכלל מתקפות הפישינג מבוצעות במטרה להשיג עלינו מידע פיננסי. מתקפות הפישנג עדיין כאן וכולנו מקבלים הודעות פישינג מידי יום לתיבת הדואר האלקטרוני שלנו. כך, בעזרת כמה טיפים פשוטים, תוכלו לזהות מתקפות פישינג ולהימנע מהן.

מתקפות הפישינג, או "דיוג" בעברית, נמצאות איתנו כבר זמן רב. האקרים משתמשים במתקפות האלו על מנת להוציא מהגולשים פרטים אישיים במרמה, כאשר הם בעיקר מעוניינים בפרטים כמו שמות משתמש וסיסמאות לשירותים מקוונים כדוגמת פייסבוק, לינקדאין וכדומה.

בשנים האחרונות יותר ויותר גולשים עושים פעולות פיננסיות ברשת – קניות, שימוש באתר הבנק לביצוע פעולות בנקאיות, תשלום של חשבונות וכדומה – מה שהביא לעלייה במספר ובהיקף התקפות הפישינג שמנסות להשיג מידע כמו סיסמה לאתר הבנק או חשבון ה PayPal שלכם או את מספר כרטיס האשראי שלכם.

חמשת הטיפים הבאים יעזרו לכם להבחין בין הודעות אמיתיות להודעות פישינג ולשמור את פרטי האשראי, הסיסמאות והמידע האישי שלכם בטוחים.

1. היזהרו מזרים

לעולם אל תענו או תלחצו על לינקים או תספקו פרטים אישיים כלשהם בהודעות ממקור לא ידוע, לא משנה עד כמה ההודעה נראית אמינה. בנוסף, הימנעו לחלוטין מהורדה או משמירה של קבצים שייתכן שמצורפים להודעות כאלה.

הודעת מייל שדורשת שתעדכנו פרטים או תספקו אותם על מנת "להזדהות" היא קרוב לוודאי מזויפת. אם אינכם בטוחים נסו להשיג מידע נוסף על ידי ביקור באתר או נותן השרות שכביכול שלח לכם את ההודעה או ליצור קשר בטלפון או בכל דרך אחרת.

2. זה כן לטלפון

אף פעם אל תשלחו פרטים אישיים כמו פרטי בנק, מספר כרטיס אשראי או סיסמאות בהודעות אימייל. כלל זה חל גם כאשר אתם שולחים או עונים להודעות אישיות ולאו דווקא למקרה של הודעות פישינג בלבד. אם מאיזושהי מסיבה אתם חייבים לשלוח את הפרטים האישיים שלכם לאדם או לגוף כלשהו, אל תעשו זאת באימייל. עדיף ורצוי לעשות זאת פנים אל פנים או לפחות בשיחת טלפון שנעשתה ביוזמתכם.

3. אל תקפצו על חלונות קופצים

נהוג בדרך כלל לזהות פישינג עם דואר אלקטרוני, אך הוא עלול להופיע גם במה שמכונה "חלונות קופצים" (Pop Ups) במהלך הגלישה ברשת. "חלונות קופצים" כאלה בדרך כלל מעוצבים בצורה כזו שהם ישדרו דחיפות או סכנה על מנת לגרום לגולשים ללחוץ עליהם מבלי לחשוב יותר מדי. היזהרו במיוחד מהודעות כאלה הטוענות שאתם תחת מתקפת וירוסים או סכנה אחרת ולעולם אל תלחצו על קישורים בהודעות כאלו.

4. עדיף להיות בטוח מאשר להצטער

הודעות פישינג רבות מנסות להתחזות לבנק שלכם. במקרים כאלו עדיף להיות בטוחים מאשר להצטער מאוחר יותר. אם קיבלתם הודעה בנושא העברות או משיכות חריגות בחשבון הבנק שלכם, בדקו מיד את מצב החשבון העדכני ואת חיובי כרטיס האשראי שלכם וצרו קשר ישירות עם הסניף שלכם על מנת לברר אם אכן משהו כזה קרה. חשוב! לעולם אל תתקשרו למספרי טלפון שמופיעים בהודעת האימייל עצמה – הם עלולים להיות חלק מההונאה, כפי שכבר קרה בעבר.

5. הגביהו את חומות ההגנה

הדרך הטובה ביותר למנוע מהודעות הפישנג מלהגיע אל תיבת הדואר שלכם מלכתחילה היא להצטייד בתוכנת אבטחה הכוללת בנוסף לאנטי וירוס גם הגנה מפני תוכנות ריגול ואנטי ספאם תוכנות כאלה מכונות בדרך כלל "חבילת אבטחה" והן מעט יקרות יותר מאנטי וירוס לבד, אך הן שוות את ההשקעה הנוספת.

 

נכתב על ידי גיל נוילנדר בבלוג של eset

 

אולי יעניין אתכם

תגובות סגורות.


חשוב לדעת: המבצעים אשר מפורסמים באתר מוגבלים בזמן ובמלאי. במידה וקיבלתם מחיר שונה ממה שנכתב, אתם מוזמנים להשאיר תגובה לפוסט ואנו נעדכן לגבי חידוש המבצע.
המרת המחיר מדולרים לשקלים מחושבת לפי שער יציג נכון למועד כתיבת הפוסט.